Detaylar

Kategori Çağdaş İslam Düşüncesi
Yayıncı Mahya Yayıncılık
Liste Fiyatı 23.00
Format Kitap
Barkod-ISBN 9786055222055
Yayın Tarihi 2016-03-07
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı İhtilaf; Farkın Farkındalığı
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 160
Kapak Kuşe
Kağıt 1.Hamur
Boyut 130 X 230

İhtilaf; Farkın Farkındalığı

İslam dünyasında Müslümanlar arasındaki anlaşmazlıkları uzlaştırma ve İslam medeniyetini yeniden canlandırma çabalarının filizlendiği bir dönemde karşımıza çıkan en büyük engelin, genellikle dini ve siyasi ihtilaflar olduğu bilinmektedir. Bu ihtilaflar giderilmedikçe arzulanan hedeflere ulaşılması bir hayal olmaktan öteye geçemeyecektir.
Asırlardır neden olduğu acıların, ümmetin hafızasındaki tazeliğini hâlâ koruduğunu düşündüğümüzde, ihtilafın zihinlerimizdeki yeri hiç de iyi değildir.
Alvani, ihtilafın İslam'ın ilk dönemlerinde nasıl algılandığını ve toplumdaki yansımalarını değerlendirerek ihtilafın bizatihi kötü olmadığını, ancak alçak gönüllülük, samimi düşünce ve ciddi çalışma esasına dayanması gerektiği mesajını veriyor. Olumlu yönlerine ışık tutuyor ve ilk Müslüman nesillerin, ihtilafı ümmete bereket ve canlılık getirmekte nasıl değerlendirdiklerini gösteriyor. İslam medeniyetinin ihyası için, Müslümanların ihtilafta uzlaşma becerisini ve ahlakını yeniden öğrenmeleri ve ayrılıkçı sorunlarla başa çıkmada daha yetkin hale gelmeleri gerektiğinin altını çiziyor.

Emeği Geçenler

Yazar   : Taha Cabir Alvani
Çevirmen   : İbrahim Kapaklıkaya

Etiketler

Ayın Yayınevi

Satış

23.00
Liste Fiyatı : 23.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet
Ürün Satışta. %0 indirim