Detaylar

Kategori Diğer
Yayıncı Mahya Yayıncılık
Liste Fiyatı 20.00
Format Kitap
Barkod-ISBN 9786055222499
Yayın Tarihi 2017-11-03
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Din ve Medeniyet Üzerine
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 128
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 130 X 230

Din ve Medeniyet Üzerine

DinveMedeniyet Üzerine

Nedvi,vahiy temelli toplumsal ahlaki düzenin özelliklerini, köklerini materyalizmde buldu-ğumuz akılcı ve mistik düşünce ekollerinin sosyal düzenleri ile karşılaştırmalı olarak ele almış ve bu sistemlerin özelliklerini kısa ve özlü bir şekilde bukitabındaortaya koymuştur.
Yazar, günümüzde dünyaya egemen olan kötülüklerin temelinde ne olduğunu araştırmış, insanların tavır ve davranışlarının kökünün ekonomik, sosyal ve siyasal sistemlerde değil, ahiret inancı veya dünya görüşleri doğrultusunda ortaya çıkan etik ve ahlaki konseptlerde bulunduğunu görmüştür. Aynı anda, dinin bir kenara çekilip sadece manevi meselelerle uğraşıp, insan yaşamının büyük bir bölümünü oluşturan gündelik kararlarla ilgilenmemesi-nin mümkün olamayacağını açıklamıştır.
Duyumsal algıların, aklın, felsefenin ve mistisizmin kısıtlılığına vurgu yaparak, bunların hiçbirinin bizi iyiliğimiz ve mutluluğumuz için benimsememiz gereken sosyal ve ahlaki davranışa götüren kesin bir kılavuzluk sağlayamayacağını göstermiştir. Bunun üzerine kurulan sosyal ve ahlaki yapıların ve zamanımızda sadece akla dayandırıldığı için kabul edilen şeylerin modern ve çağdaş olmadığını, hatta medeniyet kervanını gaybı inkara, duygusuz materyalizme, ahlak bozukluğuna ve sonuçta parçalanmaya götüren cahillikten doğduğunu söylemiştir.
Nedvi'ninanalizi, vahyin aktardığı ahlaki bakış açısının, hem sağlıklı ve dengeli bir toplumu yeniden inşa edebileceğine hem de mevcut medeniyeti materyalist kültürün etkisiyle sürük-lendiği uçurumdan kurtarabilecek yegane rehberlik kaynağı olduğu konusunda önyargısız bir okuru ikna gücüne sahiptir.

Emeği Geçenler

Yazar   : Ebu`l Hasan Ali En-Nedvi
Çevirmen   : Ekrem Kurtaroğlu

Etiketler

Ayın Yayınevi

Satış

20.00
Liste Fiyatı : 20.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet
Ürün Satışta. %0 indirim